ASTRONOMİ VE UZAY GÖZLEM ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

Antakya Belediyesi Bilim Merkezi tarafından organize edilen köy okullarında Astronomi ve Uzay Gözlem etkinlikleri başladı. Etkinliklerin ilk durağı Oğlakören Ortaokulu oldu.

Bilim, Teknoloji 2021-09-15 00:00:00
ASTRONOMİ VE UZAY GÖZLEM ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

Programa Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko, Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Tecimen, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Oğlakören Ortaokulu Müdür, idareci, öğretmen ve öğrencileri, Belediye Meclis Üyeleri, Başkan Yardımcıları, mahalle muhtarları, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz programda yaptığı konuşmada şu görüşlere yer verdi; “ Cumhurbaşkanımızın ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın da teşvikleriyle önem kazanan, “Gökyüzüne bak Ay’ı gör” sloganıyla açıklanan Milli Uzay Programımıza destek sağlayacak, gençlerimizin ufkunu açacak etkinliğimize hoş geldiniz.

Çocuklarımızı ve gençlerimizi bu etkinliklerle bilime, teknolojiye ve uzaya yönlendirmek istiyoruz. Çünkü bu topraklar ilmin filizlenip tüm dünyayı aydınlattığı topraklardır.

Antakya’mızın tüm mahallelerinde bugün ilkini gerçekleştirdiğimiz gözlem etkinliklerimizle gökyüzünü inceleyerek, uzayın gizemli derinliklerini keşfetmeye çalışacağız.

Gökyüzü meraklıları bu etkinliklerde Ay’ı, güneş sisteminin en büyük gezegeni Jüpiter’i, halkalı gezegen olarak da bilinen Satürn’ü ve daha birçok gök cismini gözlemleyecek ve uzmanlarından öğrenecekler.

Gençlerin kabullenmediği, desteklemediği hiçbir proje sonuca ulaşamaz. Biz, yürüttüğümüz her çalışmada gençleri ana paydaşımız olarak görüyoruz.

Bu nedenle projelendirdiğimiz Antakya Bilim Merkezimiz ile yapay zekâ, robotik kodlama, zeka oyunları ve astronomi eğitimleri veriyoruz.

Köy okullarında Astronomi ve Uzay Gözlemi etkinliklerimizin ilki hayırlara vesile olsun inşallah. Ayda altı köy ile programlarımız aralıksız olarak devam edecek. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”

Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko ise konuşmasında; “ Hem öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin hem de değerli velilerimizin yeni eğitim öğretim yılının hayırlı uğurlu olmasını diliyor, sağlıkla, başarıyla, kesintisiz bir şekilde devam etmesini temenni ediyorum. Tabi bunun yolu aynı zamanda salgın tedbirlerine azami uyum sağlamaktan geçiyor. Ben Sayın Başkanımıza, belediye başkanlığının ilk gününden bugüne, eğitime ve eğitimciye vermiş olduğu destekten, belediyecilik anlayışına getirmiş olduğu yeni soluktan dolayı teşekkür ediyorum. Biz okulla, eğitimle alakalı bugüne kadar her neyi talep etmişsek sağolsunlar bizleri kırmadılar. Bugün düzenlenen bu etkinliğimizin de çocuklarımız için çok eğitici ve eğlenceli bir etkinlik olacağına inanıyorum. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Programın devamında protokol üyeleri, öğrenciler, öğretmenler ve mahalle sakinleri Antakya Belediyesi Bilim Merkezi ve Hatay Bilim Merkezi tarafından getirilen teleskoplar ile uzay gözlemi yaptılar. Öğrenciler uzay gözlemi ve planetaryum çadırında keyifli vakit geçirdiler.

Haber Merkezi

 

ASTRONOMİ VE UZAY GÖZLEM ETKİNLİKLERİ BAŞLADI ASTRONOMİ VE UZAY GÖZLEM ETKİNLİKLERİ BAŞLADI ASTRONOMİ VE UZAY GÖZLEM ETKİNLİKLERİ BAŞLADI ASTRONOMİ VE UZAY GÖZLEM ETKİNLİKLERİ BAŞLADI
Kaynak: haber merkezi
Yorumlar (1)