HATAY’A 40 MİLYON AVROLUK YATIRIM

Fransız Kalkınma Ajansı Türkiye AFD’nin yeni Direktörü Tanguy Denieul, 2018’den ber devam eden hastane yapımının son aşamasını yerinde incelemek üzere Dörtyol’da bir ziyaret gerçekleştirdi. Bina gezisi sırasında AFD Direktörü Denieul, Sağlık Bakanlığı yetkilileri, mevcut Dörtyol Devlet Hastanesi yöneticileri, yüklenici firma Dört K İnşaat ve Kuzu Toplu Konut İnşaat A.Ş.’nin temsilcileri ve proje danışmanı TÜMAŞ’ın biomedikal mühendisi ile birlikte yeni hastane binası ve yeni tıbbi cihazlarla ilgili bilgi aldı. Poliklinikler, ameliyathaneler ve hasta odaları incelendikten sonra, tıbbi cihazların kurulumu ve genel ilerleyişle ilgili son detaylar görüşüldü.

Dünya 2022-02-09 00:00:00
HATAY’A 40 MİLYON AVROLUK YATIRIM

Hastanenin dışında devam eden peyzaj çalışmaları da katılımcıların dikkatini çekti.

Denieul ziyaret sonunda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Dörtyol’a ilk defa geliyorum. Şehre girer girmez yeni hastane binasını uzaktan gördüm ve çok etkilendim. Uzun yıllardır hizmet veren mevcut Devlet Hastanesinin yerini alacak olan bu hastane, bölge halkına daha güçlü sağlık hizmetleri ve daha modern bir altyapı sağlayacak. AFD’nin böylesi önemli bir projede yer almasından dolayı çok mutluyum. Proje ortağımız Sağlık Bakanlığı’na ve bu süreçte emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”

İnşaatı biten ve son cihazların da yerleştirilerek geçici kabule hazır hale getirilen yeni hastanenin, önümüzdeki bahar aylarında hasta kabulüne başlaması bekleniyor.

40 MİLYON AVROLUK YATIRIM

Hatay’da 35 yıldır hizmet veren 150 yataklı mevcut Devlet Hastanesinin yerini alacak 250 yataklık hastane Avrupa Birliği'nin 2017 yılında Türkiye Cumhuriyeti’ne sağladığı 40 milyon Avroluk finansman ile yapılıyor. Fransız Kalkınma Ajansı’nın (AFD) ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü'nün yönetimi altında inşaatı bitirilen hastane, Dörtyol, Erzin, Payas ve çevre bölgede yaklaşık 250 bin kişiye hizmet verecek.

Kaynak: haber merkezi
Yorumlar (1)