27.06.2022

HATAY, VALİ İSTİYOR!

Hatay son dönemlerin en sahipsiz ve değersiz olduğu dönemlerden birini yaşıyor. Hatay kadim tarihi, inanç, medeniyet ve kültürü ile Türkiye’nin önde gelen illeri arasındadır. Böyle bir şehir malesef hak edildiği bir yönetim ve mülki amirlere sahip durumda değil.

Bir ilin Mülkü Amiri yani Valisi vardır. Vali, il genel yönetiminin en üst dereceli amiridir. Vali, il sınırları içerisinde devletin, hükümetin ve ayrı ayrı olmak üzere her bakanın temsilcisidir. Gerçekleştirilen faaliyetler kapsamında ilgili bakana ve hükümete karşı sorumludur. Ama en önemlisi il halkının siyasi ve inanç ayırımı gözetmeksizin tüm il halkının temsilcisi ve valisidir.

Hatay’da Expo 2021 yapıldı. Önce isterseniz Exponun ne olduğunu söyleyim. EXPO; Kültür, tarih, eğitim, sanat, eğlence ve ticaret alanlarında bir olimpiyattır. Dünya sergisi ya da Dünya fuarı anlamına gelen EXPO, yenilikçi paylaşımları ve ilerlemeyi teşvik ederek işbirliğini desteklemeyi ve halkın eğitim seviyesini artırmayı amaçlayan uluslararası bir etkinliktir. Ev sahibi ülke tarafından diğer ülkelerin, şirketlerin, ulusal ve uluslararası kuruluşların, özel sektör ve sivil toplum örgütlerinin halkın davet edildiği dev bir organizasyondur. Böyle bir dev organizasyonda Hatay’ın valisi yok. Evet şimdi expo’yu eleştirecek yanlarımız var, Hatalı göreceğimiz yanlarımız var,  uygun görmediğimiz yanlarımız var. Sonuçta yapıldı değilmi. Peki soruyorum ozaman madem bu kadar varlarımız vardı.  Bu ilin Valisi nerde idi,  mülki amirleri nerede sonuçta devletin temsilcileri ve sıkıntı olsaydı durdura bilir veya müdahil olabilirlerdi. Olmadıklarına göre EXPO’da sıkıntı yok demektir

Hatay  Vali istiyor.

Geçtiğimiz  günlerde Hatay’ın mega projesi diyorum evet çünkü uluslararası bir proje. Uluslararası sularda Hatay’ın tanıtımı ve ulaşımı için inanılmaz bir fırsat ve yatırım oldu. HADO(Hatay Deniz Otobüsü) Tabi her projede olabileceği gibi bundada varlar vardır.   Açılışında Hatay valisi yok.

 Hatay Vali istiyor.

8. si düzenlenen,  Hatay’ın inanç Truzmi ve tanıtımı için çok önemli olan Habib-i Neccar etkinlikleri. Bu etkinlikler 8 yıl önce ilimizin gelmiş geçmiş en değerli ve sevilen valilerinden M.Celalettin Lekesiz valimizin himayelerinde yapılarak günümüze kadar geldi. Pandemiden dolayı 2 yıldır ara verilen etkinlikler pandeminin bitimiyle bu yılda Habib-i Neccar Kültür derneği tarafından organize edilmek üzere ilimizin Mülki Amirine gidildi. Ama malesef mülki amir böyle bir etkinlikte hiç bir sebep sunmadan yokum cevabı geldi.  Bu durumda Vali yok,

 Hatay Vali istiyor.

Dahasına gelelim ilimizde bu kadar aksaklıklar varken, devletin parası çarçur edilirken, hertaraf birilerine peşkeş çekilirken, şehir bu kadar hizmetsiz kalırken Hatay’ın Valisi nerde?.

Hatay’ın Ticaret oda başkanları var. Tüccarları var, Esnafı var, Belediye Başkanları var, Siyasileri var, Birde Valisi olsun.

 Hatay Vali İstiyor.

HATAY, VALİ İSTİYOR!

Hatay son dönemlerin en sahipsiz ve değersiz olduğu dönemlerden birini yaşıyor. Hatay kadim tarihi, inanç, medeniyet ve kültürü ile Türkiye’nin önde gelen illeri arasındadır. Böyle bir şehir malesef hak edildiği bir yönetim ve mülki amirlere sahip durumda değil.
27.06.2022
Yorumlar (0)